• Pomem, Pöh, Paem, Pmyo Hazırlık Kursları
  • Regnum Sports

Besyo kelimesinin açılımı Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu diğer bir deyişle BESYO ve Spor Bilimleri Fakültesi diğer bir deyişle SBF'ler bunların kökenlerine indiğimizde hep ülkemizde olan spora, sporcuya ve spor bilimcilerine olan ihtiyaçtan ötürü bu kadar geliştiğini görmekteyiz.

Geçmişten günümüze tarama yaptığımızda ilk olarak beden terbiyesi olarak bizlere ulaşmış olsada sporun  günümüzdeki popülerliği ve dünyadaki yaygınlığı göz önüne alındığında  spor sadece sosyal bir aktivide olmaktan çıkmıştır. Spor içinde barındırdığı durum ile sosyal, ekonomik, kültürel, sağlık ve daha birçok etkenle birlikte insanlar için yaşam tarzı haline gelmiştir. Sporun etkileri dünya üzerinde belki de yeri geldiğinde bir savaşı bile engelleyecek durumdadır. Yeri geldiğinde ise bu durum tam tersi olmaktadır. Onun içindirki bu derece önemli olarak hayatımızda yeri olan bir sektörün yaşam tarzının elbetteki bir bilimsel öğreticileri olması gerekmektedir.

Besyo’lar ve SBF’ler günümüzde  bu derece önemli olan bir alt yapının geleceğe iyi etkili geliştirici rolünde  en önemli etkendir. Günümüzde sporun eğiticilerinden tutunda yöneticilerine, personellerine kadar  eğitim bir kurum vardır. Bu kurum her sene binlerce öğrencinin kıyasıya bir mücadele içinde olduğu Besyo ve SBF  sınavlarıdır.

BESYO ve SBF’ler Ne İşe Yarar

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulları  (BESYO) aynı zamanda son dönemde bazı okulların fakülteleşmeye giderek ismini Spor Bilimleri Fakülteleri (SBF) olarak değiştirdiği okullar verdiği eğitimler ile  Spor camialarına ve devletin spor birimlerine eleman yetiştirmektedir.

BESYO’lar  ve SBF’ler Kaç Bölümden Oluşur?

Besyolar ve Sbf’ler kendi içlerinde 4 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerin hepsi her üniversitede bulunmamaktadır. Bazı üniversiteler tek bir bölümü barındırsalar bile bazı üniversiteler ise birden çok bölümü içlerinde barındırmaktadır. Peki bu bölümler nelerdir;

Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü,

Antrenörlük Bölümü,

Spor Yöneticili Bölümü,

Rekreasyon Bölümü

Olmak üzere 4 bölümden oluşur.Her bölümün kendi içerisinde amaçları birbirlerinden farklı olsa bile asıl amaçları sporu bilimsel açıdan geliştirip ülkemize katkıda bulunmaktır.

Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü  özel ve devlet kuruluşlarına beden eğitimi öğretmeni yetiştirilmek üzere  eğitim verilen 4 senelik bir bölümdür.

Antrenörlük Bölümü ise spor antrenörlüğü, koçluğu ve  hakemliği  üzerine bilimsel eğitim veren 4 senelik bir bölümdür. Şimdi herkesin aklındaki soru işareti zaten bizler 12 günlük bir eğitimle antrenörlük belgesi alıyoruz ne gerek var antrenörlük bölümü okumaya diyebilirsiniz. Ama gerçekten sporun içinden gelen biriyseniz ve  gerçekten  12 günlük bir eğitim alan bir insanla 4 yıllık bir bölüm bitiren bu işin bilimsel, fiziksel ve eğitsel olarak bütün içeriğini bilen bir antrenörümü tercih edersiniz. Tercih elbetteki sizin...

Spor yöneticiliği bölümü  her işin elbetteki bir yönetim kısmı vardır. Elbetteki spor gibi önemli bir sektörün yönetim biçimi ve yönetilmesi gerekmektedir. Spor yöneticiliği bölümü  devlet ve özel sektör için spor uzmanları ve spor yöneticisi yetiştiren 4 yıllık bir bölümdür.

Rekreasyon Bölümü rekreasyon kelime anlamı olarak boş zamanları değerlendirme olarak geçse de  ülkemizin ve Dünya’nın tamamında insanlar rahatlamak ve boş zaman geçirmek için  elbetteki  aktivite alanlarını tercih etmektedir. Otel yazlık ve kışlık  alanlar ve organizasyonlar gibi  rekreasyon bölümü tam da bu alanların organizasyonları sağlayan ve kontrolünü sağlayan kişiler yetiştirmekte olup 4 yıllık bir bölümdür.

Besyo Hazırlık

Besyo ve SBF’lerin %90’ı  özel yetenek sınavı ile alım yapmaktadır. Spor ve spor bilimcisi olabilmesi için bir insanın illaki sporcu olmasına gerek yoktur. Fakat sporu iyi anlaması ve  tanıması gerekir. İşte tam da bunun için Besyo’lar özel yetenek sınavı yapmaktadır. Bu sınavlar hiç de kolay değildir. Belli bir hazırlık süreci geçirmeniz gerekmektedir. Bu söylediğimi illaki bir hazırlık kursuna gitmeniz gerekir diye algılamamalısınız fakat kendiniz bile hazırlanacak olsanız bir hazırlık süreci geçirmek zorundasınız veya profesyonel sporcu olmanız gerekir. Çünkü sınav sistemleri sınavdan alacağınız puanlar ile hesaplandığı düşünülürse nasıl hukuk bölümüne hazırlanan bir öğrenci gece gündüz demeden ders çalışıyor işe sizlerin de bu öğrenciler kadar emek vermeniz gerektiğini burdan söylemekteyim nasıl mı hukuk öğrencisi kadar ders çalışmanıza gerek olmasa bile hem TYT puanı  belirli bir baraj puanı olduğunu hatırlatmak isteriz size hemde  özel yetenek sınavı olacağı için fiziksel açıdan oldukça iyi olmanız gerekmektedir.

Besyo Hazırlık Kursları 

Besyo hazırlık son yıllarda oldukça popüler bir sektör haline gelmiştir. Gençlerin spora olan ilgisinin artması ile birlikte bu sektör son 3 yılda belkide son 15 yılın %100 artış göstermiş ve popüler hale gelmiştir. Tabi sektör bu kadar büyüyünce de ortaya  sorunlar çıkmıştır. Bu sorunlar  kalitesiz kurslar bilgisiz hocalar ve aynı zamanda üniversitemize giren yeni öğrencilerin bir hevesle etrafına 20-25 kişi toplayıp kurs açmasıdır. Sonu elbetteki hüsran doludur. Burdan Besyo’ya hazırlanan öğrencilere vereceğim en iyi tavsiye iyi araştırma yapmadan herhangi bir kursa başlamamalarıdır.